Mum-of-10 spends $5,000 on groceries a month
With a total of 12 mouths to feed, you can understand why this mum’s monthly grocery bill is super expensive. Here’s what she buys.
As we’re sure all mums will agree, it can often feel like we spend every waking hour of our lives walking up and down the aisles of our local supermarket.
But while we thought we had it bad having to keep the fridge topped up with our kids’ favourite brand of juice, spare a thought for mum-of-ten Alicia Dougherty.
With 12 people to feed at home, Alicia approaches the weekly shop like it’s a military operation and recently shared a video her buying groceries on TikTok.
Alicia, from the US, adopted six of her children and regularly posts updates on them on her popular Instagram pages, The Sun reports.
Earlier this month, the supermum revealed she spends a whopping $US4000 ($5000) on food each month — and it’s easy to see how when you catch a glimpse of the four overflowing trolleys.
To begin with, Alicia layered the bottom of the first trolley with meat products — consisting of three big packets of mince, five containers of bacon and sausages.
Next, she added several kids’ yoghurts over the top and then chucked 72 eggs in the cart to see her family through the next week.
After this, Alicia stocked up on several different kind of snacks — including a giant box of Ritz crackers, crisps and two boxes of chocolate chip muffins.
In her second cart, the mum popped seven bottles of cranberry grape juice — admitting they “go through one of these a day”.
As well as picking up two bags of Dunkin Donuts coffee, the mum added two cases of Sprite and Pepsi to the bottom of the trolley.
What’s more, she also chucked in six family-sized boxes of cereal to ensure there was enough to go round her ten children and buys paper plates to save on washing up.
In her third trolley, the mum added three three-litre bottles of milk and topped it of with freezer items — including a chocolate peanut butter ice cream cake and berries.
As for the fourth, Alicia picked up some new toothbrushes and vitamins for the kids before adding in fresh fruit and vegetables.
Bananas are a particular favourite in the Dougherty household and four bunches will only see them through three days.
Meanwhile, Alicia says the family easily get through a loaf of bread a day and bought four on this particular shop along with some hamburger buns.
In total, this typical food shop set the mum back a cool $US1314 ($2000)
The video has racked up over 289,000 “likes” and left viewers stunned by the sheer amount of food.
One replied: “Okay not that it’s any of my business but I feel like you would save more buying generic brands of the cereal and they come in bigger bags for cheaper.”
“I feel so bad for the cashier that has to ring this up,” another added. “That’s so much!”
Meanwhile, a third wrote: “One JUICE A DAY?!”
This article originally appeared on The Sun and was reproduced with permission