Living off a $100 dollars a week in Sydney isn’t just hard … It is impossible
The cost of living crisis is leaving plenty of people trying to cut back their spending … so how far will $100 get you in Australia?
Costs
Don't miss out on the headlines from Costs. Followed categories will be added to My News.
I live in Sydney, the most expensive city in Australia and, last week, I tried to live off $100 and failed – I failed like Channel 7 trying to find a host that isn’t Sonia Kruger.
In my defence, inflation is currently at 7 per cent, and the cost of living is the highest I’ve ever seen.
Everyone I know wants to complain about their grocery bill, and small-talk has become, “Did you see the price of broccoli this week?”
I’ve been feeling the pinch for a while but I also thought I had myself to blame.
I love ordering a daily $5 coffee; weekend brunch is mandatory, and I once spent $30 on shrubs thinking they’d turn into flowers.
I also usually spend between $300 and $500 weekly, swanning around Sydney.
My boyfriend and I are also trying, and I use the word trying because we aren’t succeeding to buy a house or an apartment, perhaps even a shipping container at this point!
Like, anyone in this market we are trying to add more and more to our deposit, to help combat rising interest rates.
So I decided to try and see if I could keep my costs down in an effort to pocket more cash for our deposit, realistically if I only spent $100 a week on food and transport and $400 on rent, I could save the rest of my pay cheque.
So, I decided to experiment and see if I could make $100 last for the week, accounting for all of my transport and meals.
According to Australian Bureau of Statistics in 2021 the average household was spending about $220 on food a week.
That’s no doubt gone up now thanks to the cost of living crisis, but basically I halved that and tried to make it work.
In my mind $100 is still a lot of money, but the reality is it won’t get you far in Sydney.
I couldn’t afford to eat and get public transport, so I walked more than Michelle Bridges last week, and I lived off a diet of cheap carbs and $1 chocolate bars.
There were the obvious things to cut out.
No daily coffees, no fun $15 sandwiches from the place near my work and no cheeky $10 white wines with the girls.
There were also cuts I didn’t see coming.
It became clear that the best way to eke out my $100 was to go vegetarian and embrace cheap carbs.
It isn’t revolutionary for me to point out, but the unhealthy options are cheaper.
So, I swapped fresh salads for instant ramen noodles, meat, and three vegetables for more affordable meals such as pasta and risotto.
Monday: $13.60
I started my day by cutting out breakfast; call me Gwyneth Paltrow because I’m intermittent fasting, if anyone asks.
By the time lunch rolls around, I’m starving and have my $1.80 spicy ramen. I also buy a chocolate bar for $1.70.
Firstly, it isn’t ideal to eat something soupy at your desk, I make a real mess, and the person beside me flinched at some point during my slurping.
A good 10 minutes later, I’m back to being starving again, so I get some hot chips with chilli sauce on the way home for $5.50.
My dinner plan is sorted; I’ve gone back to the pasta I used to make during my university days.
It is a $4.70 recipe. I have oil, so I don’t need to buy that, and otherwise, all I need are two red chillies for $1.20, a clove of garlic for $2.50 and some pasta for 99 cents.
It is delicious but lacks any real, nutritional value.
Tuesday $23.10
I decided to splurge and buy instant coffee and milk to keep at the office so I’m not entirely caffeine-deprived.
The nestle instant vanilla coffee costs me $7.60, and the milk sets me back $3. I like this instant coffee because it tastes similar to a $10 Starbucks drink.
For lunch, I carb up again, have the leftover pasta, and then treat myself to a $1.70 chocolate bar – a Crunchie.
I’m pretty sure I tell every single person in the office about my budget. I feel like I’m Oliver Twist in Gorman.
One of my friends texts and ask if I want to go and get dumplings for dinner, I have to decline because I can’t afford such a luxury. Seriously, dumplings go for like $12 bucks these days and that is just for pork and chive.
Instead, I stay home and decide to finally try all those $1 dollar face masks I’ve bought from Kmart over the years.
For dinner, I go rogue and buy a 10-pack nugget meal from McDonald’s for $12.50.
Wednesday. $49.40
I continue depriving myself of breakfast, but I have a sandwich for lunch today.
I bought a $4 loaf of bread, cheese slices for $6.50, salami for $3.70, beetroot relishes for $5, lettuce for $1.80, tomatoes for $2 and onions for $1.20.
This is easily enough stuff to last me all week – yes, I absolutely should have done this sooner – but also it’s a treat to eat meat again.
I go for a walk at some point and buy another $1 chocolate bar – this feels like an addiction now, but at least it is an affordable one.
I make a mushroom risotto for dinner to give myself a break from the pasta train.
I splashed out on this meal, and it cost me $24.20. The rice was $1.40, the mushrooms were $6, butter was $2.60, garlic was $2.50 and onion was $1.20.
The vegetable stock was $4, and the white wine was $5.
It tastes pretty good and I’m feeling a bit smug.
But also, these carbs are making me constipated.
Thursday $1
No breakfast, leftover mushroom risotto for lunch and dinner – and yes, risotto is beginning to look more and more like sludge.
I am so depressed from my dinner that I walk to the shops at night and buy myself a $1 chocolate bar.
I ring my nan to tell her how hard I am doing it … and she brings up surviving the Great Depression to try and outshine me.
Friday $9.45
I am grumpy and sick of my budget. I think I actually dreamt about lamb chops last night.
I buy myself a $5 Chai Latte for breakfast, by the time I get to work I realise I’ve completely forgotten my lunch.
So, I go to Subway and get some garlic bread that only costs $2.95 and a cookie for $1.50 – all the tricks I learnt in university are really paying off.
I have now spent $98.35.
Saturday
Originally the plan was to make this last until Sunday, but I’m out of funds and there’s some more pasta in the fridge but I don’t think I can stomach it.
I’m bloated and desperately craving some greens.
So can you live off $100 in Sydney for a week? Look, maybe, but even if you made slightly more savvy food purchases than me you’d still be pretty stuck.
$100 a week in Sydney gets you no social life, possible contsipation and far too much pasta.
More Coverage
Originally published as Living off a $100 dollars a week in Sydney isn’t just hard … It is impossible